Jak gotować i konserwować czerwoną fasolę?

 

Naczytawszy się ostatnio na temat zawartości cukru we wszystkich przemysłowo konserwowanych przetworach postanowiłam zacząć przygotowywać czerwoną fasolę kidney samodzielnie. Ugotowałam jej cały gar (ważne jest to, żeby ją dobrze ugotować bo niedogotowana bywa lekko trująca) i stanęłam przed dylematem: jak ją przechować na później? Bo wyzwaniem nie jest przygotowanie dużej ilości raz, tylko posiadanie wystarczającego zapasu pod ręką, kiedy jest potrzebny. I wyszło mi tak...

1/2 kg suchej czerwonej fasoli
woda
sól

Fasolę namocz w bardzo dużej ilości wody i zostaw na noc, żeby nasiąkła i spęczniała.

Alternatywnie, jeżeli nie masz czasu czekać aż tak długo, wsyp suchą fasolę do garnka i zalej dużą ilością wody. Zagotuj. Gotuj przez 3 minuty i zdejmij z ognia. Fasola zacznie mocno pęcznieć, więc upewnij się, że jest wystarczająco dużo wody. Zostaw na minimum 45 minut.

Wylej wodę, w której moczyła się fasola. Jest to super ważne, ponieważ woda w której fasola się namaczała zawiera oligosacharydy, które wydzieliły się z fasoli w trakcie namaczania i które mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.

Zalej fasolę dużą ilością świeżej wody. Dodaj łyżkę soli i gotuj przez 45 minut od czasu do czasu mieszając. Ugotowaną fasolę odcedź w durszlaku.

Najlepszy sposób zachowania fasoli na później to mrożenie. Przechowywanie jej w wodzie lub bez niczego sprawi, że po 3-4 dnia fasola będzie do wyrzucenia, ponieważ szybko się psuje.

Przed zamrożeniem ostudź ugotowaną fasolę (można przyspieszyć ten proces płucząc ją w zimnej wodzie). Przełóż mniejsze porcje fasoli do pudełek lub torebek do mrożenia i po prostu wsadź do zamrażarki. Tak przygotowana fasola bez problemu przetrwa do pół roku a pewnie nawet trochę dłużej.




Komentarze

Popularne posty